First Bank of Berne Swiss Days Race 2014

1M

Age Group Results

July 26, 2014


Timing Provided by eRunner Timing & Results

Female 8 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Josie Shoaf                       Bluffton  IN           38    8       14         7:30.1      7:30/M
       2    Stella Ncinture                   Berne  IN              12    7       19         7:46.1      7:46/M
       3    Makinsey Murphy                   Pennville  IN          52    8       20         7:50.8      7:50/M
       4    Cabi Landis                       Decatur  IN            72    8       25         8:00.8      8:00/M
       5    Rehgyn Brooks                     Montpelier  IN         20    8       26         8:01.4      8:01/M
       6    Addison Gilbert                   Monroe  IN             23    7       27         8:02.8      8:02/M
       7    Lillian Wakefield                 Wooster  OH             2    7       39         9:01.3      9:01/M
       8    Addison Nussbaum                  Madison  IN            19    6       41         9:11.3      9:11/M
       9    Brylee Crass                      Fort Wayne  IN         15    5       44         9:22.6      9:22/M
      10    Sedona Yates                      Geneva  IN             65    7       45         9:25.6      9:25/M
      11    Savannah Nussbaum                 Madison  IN            18    4       52        10:20.7     10:20/M
      12    Leah Summersett                   Berne  IN              55    5       56        10:37.1     10:37/M
      13    Brooklyn Scott                    Elkhart  IN            50    4       57        10:37.5     10:37/M
      14    Katherine Meek                    Albuquerque  NM        46    8       58        10:40.4     10:40/M
      15    Delaney Schwartz                  Berne  IN              53    4       59        10:41.7     10:41/M
      16    Kyndall Dalrymple                 Minster  OH            42    4       62        11:01.1     11:01/M
      17    Elayna Knipp                      Dunkirk  IN            25    7       63        11:07.4     11:07/M
      18    Mikayla Nussbaum                  Madison  IN            17    4       64        11:13.0     11:13/M
      19    Keziah Hahn                       Waterville  OH         30    5       65        11:53.1     11:53/M
      20    Ruby Mae Grogg                    Columbia City  IN       8    3       66        11:56.8     11:56/M
      21    Jayme Wagner                      Portland  IN           81    6       67        12:12.6     12:12/M
      22    Adia Hildebrand                   Berne  IN               4    4       69        12:26.3     12:26/M
      23    Elsie Loshe                       Fort Wayne  IN         24    5       71        13:14.8     13:14/M
      24    Margaret Meek                     Albuquerque  NM        44    4       74        13:48.0     13:48/M
      25    Kimmie Liechty                    Chardon  OH             5    5       75        14:02.6     14:02/M
      26    Hailey Brune                      Decatur  IN            69    4       76        15:04.5     15:04/M

Female 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hannah Meek                       Albuquerque  NM        47   11        6         6:39.9      6:39/M
       2    Sami Liechty                      Chardon  OH             6   11        8         6:58.6      6:58/M
       3    Carlie Sealscott                  Berne  IN              80   10        9         7:03.0      7:03/M
       4    Lauren Botts                      Indianapolis  IN        7    9       12         7:25.2      7:25/M
       5    Taylor Schwab                     Pandora  OH            26   11       17         7:42.3      7:42/M
       6    Addisyn Hunley                    Berne  IN              40    9       22         7:55.9      7:55/M
       7    Lily Anderson                     Bluffton  IN           59   10       23         7:56.3      7:56/M
       8    Macie Hirschy                     Berne  IN              60   11       28         8:04.3      8:04/M
       9    Jessa Caffee                      Geneva  IN             27   10       30         8:14.1      8:14/M
      10    Lillie Nofziger                   Pandora  OH            11   10       32         8:21.5      8:21/M
      11    Shelby Oliver                     Decatur  IN            68   11       35         8:38.0      8:38/M
      12    Amelia Eicher-Miller              West Lafayette  IN     82    9       47         9:26.1      9:26/M
      13    Colleen Caylor                    Ossian  IN             48   11       72        13:17.8     13:17/M

Male 8 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Owen Wanner                       Berne  IN              28    8        2         6:22.6      6:22/M
       2    Jackson Shoaf                     Bluffton  IN           37    8       11         7:15.5      7:15/M
       3    Madox Hembree                     Goshen  IN             33    7       15         7:30.8      7:30/M
       4    Ethan Crockett                    Decatur  IN            21    7       18         7:45.3      7:45/M
       5    Carter Steele                     Decatur  IN            34    8       29         8:08.6      8:08/M
       6    Noah Hunley                       Berne  IN              39    8       33         8:28.6      8:28/M
       7    Tytus Lehman                      Berne  IN              67    6       34         8:29.1      8:29/M
       8    Carter Amstutz                    Oregonia  OH           58    8       37         8:42.8      8:42/M
       9    Ty Huffman                        Pandora  OH            14    7       40         9:01.7      9:01/M
      10    Wyatt Yates                       Geneva  IN             66    8       42         9:15.6      9:15/M
      11    Jordan Sprunger                   Ft Wayne  IN           61    8       43         9:22.5      9:22/M
      12    Isaac Grogg                       Columbia City  IN      10    8       46         9:26.0      9:26/M
      13    Clayton Trausch                   Geneva  IN             41    8       48        10:08.1     10:08/M
      14    Samuel Ringger                    Bluffton  IN           84    7       49        10:09.7     10:09/M
      15    Andrew Nussbaum                   Madison  IN            16    4       50        10:16.6     10:16/M
      16    Joshua Conley                     Saint Joseph  MI       75    8       51        10:19.2     10:19/M
      17    Silas Ringger                     Bluffton  IN           83    7       53        10:22.5     10:22/M
      18    Aaron Grogg                       Columbia City  IN       9    5       54        10:24.6     10:24/M
      19    Gabe Steiner                      Berne  IN               1    4       55        10:34.3     10:34/M
      20    Ryan Meek                         Albuquerque  NM        45    7       60        10:58.6     10:58/M
      21    Cooper Steele                     Decatur  IN            35    6       61        10:58.9     10:58/M
      22    Jax Wanner                        Berne  IN              29    5       68        12:22.5     12:22/M
      23    Hudson Hembree                    Goshen  IN             32    3       70        12:56.5     12:56/M
      24    Aaron Conley                      Saint Joseph  MI       74    5       73        13:44.3     13:44/M
      25    Trevor Summersett                 Berne  IN              56    3       77        16:29.6     16:29/M
      26    Brock Dalrymple                   Minster  OH            43    2       78        22:40.1     22:40/M

Male 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Race Anderson                     Berne  IN              64   10        1         6:15.5      6:15/M
       2    Jacob Wakefield                   Wooster  OH             3    9        3         6:34.1      6:34/M
       3    Clancy McIntire                   Berne  IN              13   11        4         6:34.7      6:34/M
       4    Ethan Amstutz                     Oregonia  OH           57   11        5         6:39.9      6:39/M
       5    Noah Crockett                     Decatur  IN            22   11        7         6:41.8      6:41/M
       6    Reid Liechty                      Pandora  OH            31   11       10         7:12.2      7:12/M
       7    Nathan Muselman                   Berne  IN              73    9       13         7:27.1      7:27/M
       8    Max Balkema                       Channahon  IL          71    9       16         7:31.2      7:31/M
       9    Blaine Harruff                    Berne  IN              63   11       21         7:52.9      7:52/M
      10    Brandon Sprunger                  Ft Wayne  IN           62   11       24         8:00.4      8:00/M
      11    Isaiah Lewis                      Memphis  TN            54   11       31         8:16.6      8:16/M
      12    Justice Murphy                    Pennville  IN          51   11       36         8:41.5      8:41/M
      13    Bryce Basinger                    Pandora  OH            77   11       38         8:54.6      8:54/M