Into The Woods We Go Trail Run 5K _ 10K_15K

Overall Finish List

May 22, 2010


Results by Time to Run www.timetorun.net

5K Trail Run

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace     Time Back
       1    Mike McKeighen                                          189    28   M   ***** 25-29      21:55.96    7:04/M             
       2    Brian Uthgenannt                                        198    28   M       1 25-29      23:47.21    7:40/M     01:51.25
       3    Steve Wynder                                            199    59   M       1 55-59      23:48.40    7:41/M     01:52.44
       4    Dean Schmidlapp                                         185    50   M       1 50-54      25:51.98    8:20/M     03:56.02
       5    Austin Miotto                                           196    15   M       1 13-18      27:48.23    8:58/M     05:52.27
       6    Alan Branson                      Ft. Wayne  IN         126    27   M       2 25-29      28:27.11    9:11/M     06:31.15
       7    Sammy Rupper                                            184    17   F   ***** 13-18      28:30.45    9:12/M             
       8    Tiffany Tat                                             195    17   F       1 13-18      28:40.39    9:15/M     00:09.94
       9    David Lefever                     Columbia City  IN     191    31   M       1 30-34      28:43.61    9:16/M     06:47.65
      10    Jeff Miller                       Warsaw  IN            109    56   M       2 55-59      29:18.23    9:27/M     07:22.27
      11    Andrea Lehr                                             186    35   F       1 35-39      29:19.76    9:27/M     00:49.31
      12    Penny Ruppert                                           183    45   F       1 45-49      29:46.95    9:36/M     01:16.50
      13    Doug Pownall                      Warsaw  IN            132    54   M       2 50-54      29:54.12    9:39/M     07:58.16
      14    Brock Mishler                     New Paris  IN         110    35   M       1 35-39      30:06.54    9:43/M     08:10.58
      15    Leigh Beaman                                            187    25   F       1 25-29      30:27.29    9:49/M     01:56.84
      16    Heidi Krumreich                   Winona Lake  IN       108    28   F       2 25-29      30:43.98    9:55/M     02:13.53
      17    Michael Powers                    Winona Lake  IN       129    46   M       1 45-49      31:59.81   10:19/M     10:03.85
      18    Steve Campbell                                          193    55   M       3 55-59      32:17.34   10:25/M     10:21.38
      19    Pauline Campbell                  Warsaw  IN            104    26   F       3 25-29      33:39.73   10:51/M     05:09.28
      20    Kelley Lefever                    Columbia City  IN     190    31   F       1 30-34      34:09.65   11:01/M     05:39.20
      21    April Faas                        Warsaw  IN            188    30   F       2 30-34      35:29.47   11:27/M     06:59.02
      22    Amanda Skibowski                  Warsaw  IN            120    20   F       1 19-24      35:30.31   11:27/M     06:59.86
      23    Erika Rainwater                   Warsaw  IN            114    24   F       2 19-24      35:33.86   11:28/M     07:03.41
      24    Gary Shuey                        Warsaw  IN            118    38   M       2 35-39      35:36.27   11:29/M     13:40.31
      25    Patty Doty                                              182    52   F       1 50-54      35:49.13   11:33/M     07:18.68
      26    Arden Robertson                   Fort Wayne  IN        115    33   F       3 30-34      35:53.77   11:35/M     07:23.32
      27    Shane Powers                      Winona Lake  IN       130    11   M       1  0-12      36:42.63   11:50/M     14:46.67
      28    Hannah Young                      Milford  IN           124    24   F       3 19-24      37:04.43   11:57/M     08:33.98
      29    Lukas Young                       Milford  IN           125    29   M       3 25-29      37:38.21   12:08/M     15:42.25
      30    Abigail Shupe                     London  ON            119    25   F       4 25-29      38:09.10   12:18/M     09:38.65
      31    Judi Pownall                      Warsaw  IN            131    51   F       2 50-54      40:15.49   12:59/M     11:45.04
      32    Donna Wright                      Claypool  IN          122    50   F       3 50-54      40:25.75   13:02/M     11:55.30
      33    Sara Berry                        Ft Wayne  IN          101    34   F       4 30-34      41:08.84   13:16/M     12:38.39
      34    Renee Gerber                      Ft Wayne  IN          107    41   F       1 40-44      41:09.29   13:16/M     12:38.84
      35    John Pippen                       London  ON            113    26   M       4 25-29      41:38.75   13:26/M     19:42.79
      36    Kaitlyn Tom                                             181    25   F       5 25-29      42:03.63   13:34/M     13:33.18
      37    Ashtyn Robertson                  Fort Wayne  IN        116    10   F       1  0-12      42:32.22   13:43/M     14:01.77
      38    Vickie Robertson                  Fort Wayne  IN        117    52   F       4 50-54      42:33.32   13:44/M     14:02.87
      39    Ronald Wright                     Claypool  IN          123    54   M       3 50-54      42:49.88   13:49/M     20:53.92
      40    Denise Cardwell                                         197    35   F       2 35-39      43:04.05   13:54/M     14:33.60
      41    Mandy Bennett                     Winamac  IN           100    32   F       5 30-34      44:21.05   14:18/M     15:50.60
      42    Carmin Salazar                                          192    23   F       4 19-24      44:22.88   14:19/M     15:52.43
      43    Kathy Jorden                      Col. City  IN         128    40   F       2 40-44      46:43.72   15:04/M     18:13.27
      44    Tonette Dahms                     Columbia City  IN     106    42   F       3 40-44      46:43.97   15:04/M     18:13.52
      45    Marcell Myers                     Warsaw  IN            111    52   F       5 50-54      50:18.24   16:14/M     21:47.79
      46    Marg Knouff                                             194    64   F       1 60-64      1:03:14.81   20:24/M     34:44.36



 

10K Trail Run

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace     Time Back
       1    Jim Anderson                                            295    55   M   ***** 55-59      52:00.84    8:23/M             
       2    Timothy Geary                                           293    32   M       1 30-34      53:50.14    8:41/M     01:49.30
       3    Justin Oberlin                    Warsaw  IN            208    14   M       1 13-18      54:15.12    8:45/M     02:14.28
       4    Shane Swoverland                  Fort Wayne            121    34   M       2 30-34      59:29.74    9:36/M     07:28.90
       5    Heath Whetstone                   Warsaw  IN            211    25   M       1 25-29      1:01:14.85    9:53/M     09:14.01
       6    Arron Pearson                                           296    27   M       2 25-29      1:01:36.79    9:56/M     09:35.95
       7    Guillermo Barbosa                                       297    56   M       1 55-59      1:01:49.93    9:58/M     09:49.09
       8    Charles Wagner                    Warsaw  IN            210    39   M       1 35-39      1:02:34.50   10:05/M     10:33.66
       9    Ehren Wynder                                            299    18   M       2 13-18      1:04:20.94   10:23/M     12:20.10
      10    Shanon Ellet                      Markle  IN            203    37   M       2 35-39      1:06:52.07   10:47/M     14:51.23
      11    Emily Kennedy                     Warsaw  IN            207    32   F   ***** 30-34      1:06:52.21   10:47/M             
      12    Kevin Sandberg                    Winona Lake  IN       209    40   M       1 40-44      1:06:52.94   10:47/M     14:52.10
      13    Krysta Fussle                                           292    28   F       1 25-29      1:07:00.32   10:48/M     00:08.11
      14    Tom Cartmel                       Goshen  IN            201    46   M       1 45-49      1:13:57.45   11:56/M     21:56.61
      15    Tammy Gee                         Milford  IN           205    47   F       1 45-49      1:16:42.30   12:22/M     09:50.09
      16    Terry Powers                      Winona Lake  IN       291    47   F       2 45-49      1:20:25.24   12:58/M     13:33.03
      17    James Kaminski                                          298    70   M       1 70-99      1:22:03.16   13:14/M     30:02.32
      18    Susan Christman                   Fort Wayne  IN        202    35   F       1 35-39      1:27:38.24   14:08/M     20:46.03
      19    Kevin Truelove                    Winona Lake  IN       290    53   M       1 50-54      1:28:06.04   14:13/M     36:05.20
      20    Rainbow Reinheimer                                      294    44   F       1 40-44      1:41:02.15   16:18/M     34:09.94



 

15K Trail Run

    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group          Time      Pace     Time Back
       1    Michael Jennys                    Winona Lake  IN       306    23   M   ***** 19-24      1:02:55.43    6:46/M             
       2    Neal Butler                                             392    47   M       1 45-49      1:05:59.85    7:06/M     03:04.42
       3    Jeffrey Day                       Walkerton  IN         303    34   M       1 30-34      1:06:27.41    7:09/M     03:31.98
       4    Daren Granez                                            396    30   M       2 30-34      1:06:27.72    7:09/M     03:32.29
       5    Adam Bennett                      Winamac  IN           300    33   M       3 30-34      1:09:22.72    7:28/M     06:27.29
       6    William Tobias                    Appleton  WI          311    23   M       1 19-24      1:10:18.77    7:34/M     07:23.34
       7    Jason Robertson                   Fort Wayne  IN        309    31   M       4 30-34      1:14:27.20    8:00/M     11:31.77
       8    Mark Linn                         Goshen  IN            307    45   M       2 45-49      1:15:42.02    8:08/M     12:46.59
       9    Andy Rynearson                                          398    31   M       5 30-34      1:15:45.93    8:09/M     12:50.50
      10    Stephanie Breeding                Roanoke  IN           397    27   F   ***** 25-29      1:21:49.64    8:48/M             
      11    Dave Baulom                                             394    50   M       1 50-54      1:24:14.12    9:03/M     21:18.69
      12    Matt Scott                        Warsaw  IN            387    41   M       1 40-44      1:25:26.15    9:11/M     22:30.72
      13    Judy White                        Fort Wayne  IN        313    51   F       1 50-54      1:26:22.15    9:17/M     04:32.51
      14    Paul Reimer                                             395    49   M       3 45-49      1:28:12.49    9:29/M     25:17.06
      15    Troy Hershberger                                        390    46   M       4 45-49      1:31:39.97    9:51/M     28:44.54
      16    Vanessa Schoon                    Columbia City  IN     310    31   F       1 30-34      1:32:54.81    9:59/M     11:05.17
      17    Ashlee Parker                     Claypool  IN          314    29   F       1 25-29      1:33:30.24   10:03/M     11:40.60
      18    Bobbi Scholl                                            386    30   F       2 30-34      1:33:33.61   10:04/M     11:43.97
      19    Brent Wildman                                           385    57   M       1 55-59      1:33:33.94   10:04/M     30:38.51
      20    Anna Wilcoxson                                          393    19   F       1 19-24      1:33:47.93   10:05/M     11:58.29
      21    Adam Weber                                              391    21   M       2 19-24      1:37:28.80   10:29/M     34:33.37
      22    Cara Jellison                                           388    24   F       2 19-24      1:39:33.39   10:42/M     17:43.75
      23    Beth Goldby                                             399    45   F       1 45-49      1:39:55.97   10:45/M     18:06.33
      24    John Brier                        Fort Wayne  IN        389    65   M       1 65-69      1:56:23.40   12:31/M     53:27.97